مثل سگ (قسمت اول)

در شالیزار فقط صدای موتور آب می‌آمد. شاید اگر دقت می‌کردم صدای باد را می‌شنیدم و حرکت برگ‌ها را در نور کم هوا می‌دیدم. شاید ماری داشت قورباغه‌ی ساکتی را می‌بلعید و پروانه‌ها داشتند کرم ساقه‌خوار خود را می‌ریختند. در ماشین نشسته بودم و به این چیزها دقت نمی‌کردم. کار دیگری هم نداشتم. ظبط ماشین خراب بود. رادیو مشغول اذان صبح بود. برای خواندن کتاب نور نبود و چراغ قوه شارژ کافی نداشت. بعضی وقت‌ها هم چرت می‌زدم. آن روزها مجبور بودم همراه با موتور کنار زمین بیدار باشم. از ساعت سه تا شش صبح.

موتور آب قبلی به سرقت رفته بود. قفل زنجیرش را شکستند. زنجیر را رها کردند و موتور را با خود بردند. شاید کار یک نفر بوده. کسی چیزی نمی‌داند. در این فصل همه جور آدمی اینجا پیدا می‌شود. ترکمن‌ها کاه‌ها را جمع می‌کنند. مشهدی‌ها با کامیون کاه‌ها را با خود می‌برند. مسافران همه جا دنبال ویلا می‌گردند و خیلی از اهالی روستا معتاد و دزد هستند. نمی‌شود کسی را متهم کرد. هیچکس چیزی نمی‌داند. و از همه بی‌خبرتر پلیسی بود که به زمین ما آمده بود. مشخص بود شب گذشته را نخوابیده یا بد خوابیده. دلش می‌خواست زودتر گزارشش را بنویسد و شیفتش را تمام کند و به خانه برود. می‌خواست از دست جامعه‌ی بیمار به آغوش زنش پناه ببرد. دلش نمی‌خواست صفای ذهنش را سرقت موتور آبی به قیمت چهارصدهزار تومان پریشان کند. موتور آبی به قیمت یکصدوسی‌وسه دلار. این موتور آب اگرچه ارزان بود ولی آن را خیلی دوست داشتم. اگرچه بنزینی بود و سوختش نسبت به موتور نفتی گران‌تر بود اما من دوستش داشتم. کسی به علاقه‌ام به موتور بنزینی اهمیت نمی‌داد.

آب در شالیزار به حد کافی رسیده بود. باید به خانه می‌رفتم و دوش می‌گرفتم و بعد از صبحانه به سمت شرکت گاز حرکت می‌کردم. نزدیک خانه به این نتیجه رسیدم که باید بروم دریا. در حالی که موتور آب در صندوق ماشین بود به سمت دریا راهم را کج کردم. صبح زود بود و جاده خلوت بود. هوا خنک بود ولی آسمان صاف و بی‌ابر نشان می‌داد ظهر گرمی خواهم داشت. نزدیک دریا با خودم فکر کردم سوئیچ ماشین را کجا بگذارم؟ زیر ماسه‌ها؟ آن را گم می‌کنم. زیر چرخ ماشین؟ ممکن است کسی مرا زیر نظر داشته باشد و وقتی دارم شنا می‌کنم، بیاید و ماشین را بدزدد. به دریا که رسیدم هیچ کس را ندیدم. دریا برای من بود. هیچ وقت ساحل شلوغی نبود. چون مسیرش دور و پرت بود. در آن صبح زود، پلاژهای شلوغ هم خلوت بود چه رسد به ساحل دورافتاده و خلوت من. ماشین را انتهای مسیر گذاشتم. سوئیچ را در شلوارم گذاشتم و شلوار را روی صندلی قسمت راننده انداختم. از ماشین تا لب آب دویست متر ماسه بود. چند قدم به سمت دریا رفتم و ایستادم. برگشتم و شورتم را هم درآوردم و روی شلوار انداختم. وقت آن بود که دویست متر راه ماسه‌ای را بدوم.

داشتم شنا می‌کردم اما هیچ وقت از نزدیکی ساحل دور نمی‌شدم. می‌ترسیدم غرق شوم. ترسم از موج‌ها بود نه از عمق دریا. آب خنک بود و هوا سرد بود ولی آفتاب دلگرم‌کننده بود. داشت دیرم می‌شد. آمدم کنار ساحل تا به سمت ماشین بروم. یک پاترول کنار ماشین من پارک کرده بود. بدون عینک چیزی نمی‌دیدم اما ظاهرا به جز راننده کس دیگری نبود. فکر دیگری به جز این که به سمت ماشین بروم نداشتم. بی‌توجه به برهنگی به سمت ماشینم حرکت کردم. هر چه نزدیک‌تر می‌شدم تصاویر واضح‌تر می‌شد. راننده کچل و میانسال بود. عینک دودی داشت. ماشینش روشن بود. اول خواستم از دستم به عنوان پوشش استفاده کنم اما راه رفتنم خیلی بد شده بود. کاملا خودم را بی‌توجه نشان دادم. پاترولش روشن بود و یک متر از ماشین من فاصله داشت. سری تکان دادم و پشتم را به راننده کردم و بدون عجله لباسم را پوشیدم. ماشین را روشن کردم. سری تکان دادم و به سرعت از محل دور شدم. مثل سگ.

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

1 پاسخ برای مثل سگ (قسمت اول)

  1. سینا :گفت

    kampeida ee haji….

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s